20 Soruda Öğren Testlerimiz Yenilendi...
Tamamı Video Çözümlü
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
YKS Tam Hazırlık
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoloji Dersine Nasıl Çalısmalıyız?
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...

duyuorgan11

Miyop ( Uzağı net görememe )

Gözün önden arkaya çapı normalden uzun veya göz merceği normalden daha şişkinse her iki durumda da görüntü sarı beneğin önüne düşer. Görüntüyü sarı benek üzerine düşürmek için kalın kenarlı mercekler kullanılır.

duyuorgan12

Hipermetrop ( Yakını net görememe )

Gözün önden arkaya çapı normalden kısa veya göz merceği normalden daha ince ise her iki durumda da görüntü sarı beneğin arkasına düşer. Görüntüyü sarı benek üzerine düşürmek için ince kenarlı mercekler kullanılır.

duyuorgan13

Astigmatizm

Göz merceği veya genellikle korneada bulunan girintili çıkıntılı yüzey sebebiyle görüntü sarı beneğin üzerine düşmez. Hem yakını hem de uzağı net göremez. Silindirik mercek kullanılarak net görüş sağlanabilir.

duyuorgan14

Presbitlik

Yaşlanma ile birlikte göz merceği esnekliğini kaybeder ve uyum yeteneği azalır. Yaşlılıkta göz devamlı uzağa odaklanmış halde olduğundan bireyler yakını göremezler. İnce kenarlı mercekle düzeltilir.

duyuorgan15

Glokom ( Göz tansiyonu )

Mercekle kornea arasını dolduran sıvının fazlası bir kanal vasıtasıyla dışarı atılır. Bu kanalın tıkanması gözün iç basıncının artmasına sebep olur. Retina hücreleri zarar gördüğünden körlük oluşabilir.

duyuorgan16

 

PDF DOSYASI İÇİN

arrow 158359 1280

Joomla templates by a4joomla