20 Soruda Öğren Testlerimiz Yenilendi...
Tamamı Video Çözümlü
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
YKS Tam Hazırlık
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoteknoloji ve Gen Mühendisliği
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
Biyoloji Dersine Nasıl Çalısmalıyız?
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...
www.biyolojidefteri.com
Hayatın Dilini Öğrenmek İçin...

Belli bir polipeptid zinciri veya RNA sentezini gerçekleştiren DNA bölgesine gen denir.

Başlangıçta bir gen – bir enzim hipotezi olarak ortaya atılan bu hipotez, her proteinin enzim olarak görev yapmaması nedeniyle bir gen – bir protein şekline dönüştürülmüş, ancak bazı proteinlerin birden fazla polipeptid zinciri içermesi sebebiyle son olarak bir gen – bir polipeptid hipotezi olarak son adını almıştır.

Canlılardaki kimyasal reaksiyonlar, enzimler tarafından yürütülür ve enzimler çoğu zaman takım halinde çalışır. Yani bir enzimin ürünü olan bir molekül, başka bir enzimin substratı olacaktır.

proteinsentezi9

Örnekte, Gen 3’ün bozulması enzim – 3’ün üretilememesine sebep olacağından ortamda Arjinin birikirken üre zamanla azalır.

Bir gen – bir polipeptid hipotezi BEADLE ve TATUM isimli iki araştırmacının deneyleriyle ispatlanmıştır.

proteinsentezi10

Bu araştırmacılar deneylerinde bir ekmek küfü olan Neurospora crassa türünü kullanmışlardır.

proteinsentezi11

Bu küf mantarı, basit besi yerinde ( inorganik tuzlar, glikoz, biyotin ) kendilerine gerekli diğer molekülleri sentezleyerek üreyebilmektedir.

Küfün, X ışınlarına maruz bırakılmak suretiyle elde edilen mutantları, basit besiyerinde üreyememektedir. Yani basit besi yerinde bulunan maddeleri kendilerine gerekli olan moleküllere dönüştürememektedir.

Bu mutantlardan bazıları basit besi yerine ornitin ilavesi ile üreyebilmektedir. Bu da ilgili mutantın, ornitinden sonraki dönüşüm basamaklarını gerçekleştirdiğini, ancak öncü maddeden ornitin sentezleyemediğini göstermektedir.

proteinsentezi12

Basit besi yerine ornitin ilavesi ile üreme gösteren mutantlarda birinci enzimin sentezini yürüten gen bozulmuştur.  Sitrulin ilavesi ile üreme gösteren mutantlarda ise birinci veya ikinci enzimin sentezini yürüten gen bozulmuştur.

PDF DOSYASI İÇİN

arrow 158359 1280

Joomla templates by a4joomla